
Są w życiu sytuacje, kiedy – by nasze działania mogły się powieść – musimy skorzystać z większego samochodu. Czasem nie wystarczy nawet mieszczący 5 czy 6 osób. Wówczas należy już pomyśleć o busach, które mogą pomieścić od dziewięciu do nawet kilkudziesięciu osób. Dziś rozważymy sytuację, gdy potrzebujemy udać się do wypożyczalni busów (9-osobowych i innych). Przekonamy się, czy aby na pewno wypożyczenie jest lepszym rozwiązaniem niż zakup.
Po co kupować busa?
Wszystko zależy od tego, jak często musielibyśmy korzystać z tak dużego samochodu osobowego. Jeśli to jednorazowa potrzeba (na przykład wycieczka), to zdecydowanie lepiej skorzystać z usług wypożyczalni, udostępniającej busy 9-osobowe. Gdy jednak planujemy regularne trasy lub wręcz posiadamy na tyle dużą rodzinę, że auto cały czas byłoby w ruchu, warto rozważyć zakup takiego pojazdu.
Oczywiście głównym kryterium wydają się być koszty. Należy sobie zadać kilka podstawowych pytań i po analizie odpowiedzi wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Po pierwsze musimy się zastanowić, jakie będzie przeznaczenie samochodu. Jeżeli jesteśmy rodziną z dużą ilością dzieci i często korzystamy z samochodu, np. jeżdżąc na wycieczki lub codziennie odwożąc całą naszą gromadkę do szkoły, to bez dwóch zdań lepszy będzie zakup busa. Jeżeli natomiast jesteśmy dla przykładu zespołem, który dojeżdża na wesela/koncerty weekendowe, musi przewieźć ludzi i sprzęt, czy też małą drużyną sportową – to bardziej opłaca się na ten jeden lub dwa dni wypożyczyć busa 9-osobowego. Jak przedstawia się to finansowo? Cena zakupu busa 9-osobowego w salonie to około 90-100 tysięcy złotych. Natomiast używany pojazd w dobrym stanie powinien kosztować około połowę mniej.
A może jednak lepiej wypożyczyć busa?
Sprawa trochę się komplikuje, kiedy dużego auta używamy sporadycznie i koszty zakupu szybko nam się nie zwrócą. Wystarczą proste obliczenia (uwzględniające po jednej stronie koszt zakupu i eksploatacji, w tym paliwa, spodziewanych napraw i czasu kierowcy – a po drugiej koszty ewentualnego wynajmu) i już mamy ogólny kosztorys i rodzące się pytanie: czy bardziej nie opłaca się wizyta w wypożyczalni busów 9-osobowych? Tak się składa, że koszty wynajmu tego typu busów wcale nie są wysokie, dodatkowo nie musimy płacić za kierowcę (jak to ma miejsce w autobusach), gdyż sami możemy taki bus poprowadzić – wystarczającym uprawnieniem jest prawo jazdy kategorii „B”. Dlatego ludzie często korzystają z tej opcji podczas dłuższych wypadów na wycieczkę lub narty. W zależności od tego, jaki model wybierzemy, możemy zmniejszyć liczbę siedzeń i przeznaczyć większą powierzchnię na bagażnik. Często wypożyczalnie posiadają atrakcyjne rabaty i programy lojalnościowe, co w dłuższym okresie pozwoli nam na zaoszczędzenie dodatkowych kilku groszy.
Co jeszcze przemawia za opcją wynajęcia a nie kupienia busa? Na pewno fakt, że przy wypożyczeniu odpadają nam koszty związane z jego konserwacją, naprawą, garażowaniem oraz – jak już wspomnieliśmy – wynagrodzeniem kierowcy. Ponadto problemem przy zakupie tego pojazdu może być odpowiednie miejsce parkingowe, zwłaszcza w centrum miasta. Mając co prawda tego typu samochód na własność, możemy sprawić, by choć częściowo zarabiał na siebie (poprzez oferowanie przejazdów, jednak tego typu przedsięwzięcie wymaga już uzyskania wielu dodatkowych zezwoleń i przede wszystkim założenia działalności gospodarczej).
Zatem jeśli do tej pory rozważaliśmy kwestię zakupu lub wypożyczenia busa dla 9 osób, zawsze na pierwszym miejscu stawiajmy kwestie finansowe – utrzymanie takiego samochodu jest opłacalne tylko przy regularnym korzystaniu lub równoległym wykorzystaniu go w działalności biznesowej. Dla doraźnego użytkowania zdecydowanie lepiej skorzystać z usług wypożyczalni.
ShareLUT