
Holandia cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę. Nic dziwnego – w końcu to kraj tulipanów, świetnych potraw z owoców morza oraz dobrych zarobków. Mimo niemałej odległości od Podlasia, wcale nie jest trudno się tam dostać, gdyż istnieje wiele firm oferujących przewozy osób do Holandii z Białegostoku. Co prawda nadal Niemcy, Anglia i Norwegia są najczęstszymi kierunkami emigracji Polaków, jednak coraz większa liczba rodaków kieruje się ostatnio do krajów Beneluxu – w tym do Holandii. Nic w tym zresztą dziwnego, bowiem warunki pracy są porównywalne do innych krajów zachodnich, a Holendrzy okazują się bardzo gościnnym narodem.
A może własna firma w Holandii?
Kraj tulipanów słynie ze swojej wielokulturowości oraz liberalnego podejścia do życia. Ze względu na to, że Holandia znajduje się w Unii Europejskiej, Polacy mają zapewniony wolny dostęp do tamtejszego rynku pracy, a także bezproblemowy przejazd na trasie Białystok – Holandia (strefa Schengen). Swoboda ta dotyczy zarówno pracy na miejscu, jak i możliwości założenia tam działalności gospodarczej. Na to ostatnie rozwiązanie decyduje się w Holandii coraz więcej cudzoziemców.
Na początek kilka informacji dla osób, które chciałyby założyć w Holandii własne przedsiębiorstwo. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po przybyciu, jest zarejestrowanie się w Chamber od Commerce, czyli holenderskiej Izbie Handlowej. Uzyskamy tam informacje i porady, które pozwolą nam wybrać odpowiedni profil firmy oraz zapoznamy się z właściwymi procedurami. Zazwyczaj urzędnicy mówią dobrze po angielsku, więc jeżeli nie znamy holenderskiego, język wyspiarzy ułatwi nam komunikację. Możemy także znaleźć księgowego, który mówi po polsku i pomoże nam w załatwieniu formalności (wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne).
Informacje, z którymi powinniśmy się zapoznać na początku, to przede wszystkim zagadnienia dotyczące:
- podatków (powiązanych z prawną organizacją firmy),
- pozapodatkowych opłat związanych z działalnością gospodarczą,
- obowiązkowych ubezpieczeń.
By założyć firmę, musimy koniecznie przedstawić ważny paszport, zaświadczenie o niekaralności, świadectwo urodzenia, zdjęcia paszportowe oraz zaświadczenia dotyczące posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Ze względu na duży napływ imigrantów, urzędnicy poproszą również o udowodnienie posiadania środków finansowych, dzięki którym będziemy mogli w pierwszym okresie działalności firmy utrzymać się w Holandii. Urzędników holenderskich cechuje duża chęć pomocy i nie powinniśmy się obawiać, że czegoś nie załatwimy.
Praca w Holandii – podstawowe informacje
Jeśli w Holandii chcielibyśmy wydeptywać ścieżki naszej kariery zawodowej, są rzeczy, które musimy wiedzieć już na starcie.
Przede wszystkim, jeżeli chcemy podjąć pracę w tym kraju, musimy posiadać numer BSN, który uzyskamy w urzędzie podatkowym, czyli Belastingdienst. Mamy dwie możliwości poszukiwania zatrudnienia. Pierwszą z nich jest szukanie pracy na własną rękę, drugi sposób to agencje pośrednictwa pracy.
Metoda samodzielna jest o tyle trudniejsza, że jeżeli słabo posługujemy się językami obcymi i nie mamy na miejscu znajomości, to znalezienie odpowiedniej pracy będzie bardzo trudne. Dochodzi do tego kwestia przejazdu do Holandii oraz wynajęcia tam mieszkania. Można co prawda próbować szukać ofert pracy w Internecie, jednak w ten sposób trudno zweryfikować rzetelność potencjalnego pracodawcy.
Są jednak instytucje, które przyjdą nam z pomocą. Możemy na przykład skorzystać z usług publicznych służb zatrudnienia (UWV WERKberijf), czyli specjalnych placówek pomagających nie tylko szukającym pracy, ale i pracodawcom. Oprócz tego udzielają także porad prawnych.
Warto jednak wiedzieć, że proces poszukiwania pracy za granicą należy rozpocząć już w Polsce – choćby za pomocą portali i placówek EURES, które są zlokalizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz tego można szukać zatrudnienia na tzw. Żółtych Stronach – jest to specjalnie stworzony katalog holenderskich agencji zatrudnienia. Podzielone są one według kryteriów zawodowych czy okresu zatrudnienia, bowiem za granicą bardzo rozpowszechniona jest forma pracy tymczasowa.
Zarówno agencje pracy w Polsce, jak i w Holandii pomagają w znalezieniu mieszkania oraz zorganizowaniu transportu do miejsca pracy. Często też współpracują z polskimi przewoźnikami. Ich minusem jest to, że pobierają opłatę w postaci części naszego wynagrodzenia w zamian za pomoc.
Szukanie zatrudnienia zagranicą to żmudny proces, zwłaszcza, że oprócz trudów pracy dochodzi jeszcze stres spowodowany niewystarczającą znajomością języka czy tęsknota za domem. Trzeba się również liczyć na początku z trudnościami organizacyjnymi, takimi jak znalezienie lokum czy zorganizowanie sprawnego przewozu z Białegostoku do Holandii. Jednak przy odpowiednim samozaparciu i dyscyplinie może się okazać, że praca w Holandii będzie dla nas nie mniej ciekawa i opłacalna niż w innych krajach Europy Zachodniej.
ShareSTY