Wypożyczalnia busów – potencjalne zagrożenia dla klienta

Planujesz wynajem busa osobowego lub dostawczego? Dokładnie przeanalizuj warunki umowy, aby nie okazało się, że oferta nie jest korzystna, a wypożyczalnia busów naliczy Ci opłaty, których na początku się nie spodziewałeś.

Wypożyczalnia busów – wybierz rzetelną ofertę

Rzetelna wypożyczalnia busów dba o swoją renomę, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę, że pozytywne rekomendacje klientów stanowią ogromny kapitał dla marki i dają jej szansę na poszerzanie zasięgu świadczonych usług. Niestety niektóre firmy próbują zarobić na niewiedzy klienta i naliczają dodatkowe opłaty, o których nie wspominają w swoich reklamach.

Osoby, które chcą, aby wynajem busów był korzystny, powinny przeanalizować różne oferty dostępne na rynku, porównać ich zakres i dopiero po zapoznaniu się z kilkoma opcjami wybrać wypożyczalnię, z którą podpiszą umowę.

Wynajem busów – kaucje, zaliczki, zadatki

Duże wypożyczalnie umożliwiają zarezerwowanie pojazdu przez Internet. Dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, ale także mikrobusów (9-osobowych) oraz większych busów (osobowych, dostawczych). Przed dokonaniem rezerwacji, warto sprawdzić, czy firma nie pobiera opłat w przypadku rezygnacji z usługi.

W branży wynajmu samochodów pobierane są:

  • kaucje,
  • zaliczki,
  • zadatki,
  • opłaty przygotowawcze.

Kaucja to opłata, która stanowi zabezpieczenie na wypadek problemów ze zwrotem pojazdu w dobrym stanie. Wypożyczalnia busów powierza klientowi drogi samochodów, dlatego wymaga zabezpieczenia na poczet ewentualnych szkód. Z kaucji potrącane są także odsetki karne za niedotrzymanie warunków umowy. Przed podpisaniem dokumentu, warto sprawdzić, jakie wykluczenia stosuje wypożyczalnia. Dodatkowe opłaty najczęściej naliczane są za przekroczenie limitu kilometrów, przekroczenie granic Polski, zwrot samochodu po terminie lub oddanie pojazdu z pustym bakiem.

Kaucja coraz częściej nie jest wpłacana gotówką w siedzibie wypożyczalni busów, ale zabezpieczana na karcie kredytowej. W ten sposób środki zostają zamrożone przez bank na koncie klienta (na czas wynajmu), a po zwrocie pojazdu, wypożyczający zwraca kaucję. Niektóre wypożyczalnie nie stosują kaucji dla samochodów osobowych klasy Standard. W przypadku droższych busów, firmy rzadko rezygnują z tego zabezpieczenia (są z niego zwolnione przewozy busem – wynajem busa z kierowcą).

Inne opłaty za wypożyczanie busów

Kolejną opłatą, którą stosują wypożyczalnie oferujące samochody dostawcze i busy w Białymstoku (i innych możliwościach) są zaliczki oraz zadatki. Zaliczki i zadatki są pobierane w przypadku rezerwacji busów online i stanowią zabezpieczenie na wypadek, gdyby klient nie zgłosił się po zamówiony pojazd, blokując tym samym możliwość jego zamówienia przez innego klienta.

Dla klientów korzystniejsze są zaliczki, ponieważ zgodnie z polskimi przepisami prawa cywilnego, wpłacona suma jest zwracana wypożyczającemu (najczęściej przechodzi ona na poczet późniejszych kosztów świadczonej usługi). Wypożyczalnia busów ma obowiązek zwrócić zaliczkę nawet wtedy, gdy to klient zrezygnuje z usługi.

Wynajem busa przez klientów indywidualnych Białystoku

Zadatek to zastrzeżenie umowne, dlatego podczas rezerwacji busa online warto uważać na taką opłatę. W przypadku, gdy będziemy chcieli zrezygnować z usługi, wypożyczalnia będzie mogła nie tylko zatrzymać wpłaconą sumę, ale i naliczyć karę umowną (dodatkowe 100% wpłaconego zadatku).

Niektóre wypożyczalnie busów stosują także opłaty przygotowawcze. Określona suma pobierana jest za sprawdzenie i uzupełnienie płynów (m.in. chłodniczego), olejów, wymianę żarówek i kontrolę techniczną pojazdu. Korzystny wynajem busów powinien być pozbawiony opłaty przygotowawczej, ponieważ rzetelna firma udostępnia wynajmującemu pojazd w idealnym staniu technicznym bez konieczności płacenia za przegląd.

Wynajem busa – z kierowcą czy bez?

Kolejną decyzją jest wybór pomiędzy wynajmem standardowym, a wypożyczeniem busa z kierowcą. Osoby poszukujące środka transportu na wycieczki szkolne i turystyczne, najczęściej korzystają z ofert firm oferujących przewozy międzynarodowe (np. bus do Niemiec) i krajowe czy zapewniających transport towarów.

W ofertach wielu wypożyczalni także można znaleźć busy z kierowcą. Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. wtedy, gdy planujemy wyjazd w kilkanaście osób na imprezę służbową lub uroczystość rodzinną. Firmy zapewniają także transport na lotnisko (takie podróże zwykle obsługują VAN-y i busy 9-osobowe).

Gdy decydujemy się na wypożyczenie busa bez kierowcy, warto pamiętać, że prawo jazdy kat. B pozwala prowadzić wyłącznie busy mieszczące 8 pasażerów i kierowcę. Pojazdy kilkunastoosobowe wymagają prawa jazdy na autokary (kat. D). Dane kierowcy muszą znaleźć się w umowie podpisywanej z wypożyczalnią (pojazdu nie może prowadzić inna, nieuprawniona osoba). Najlepiej, aby miał on ukończone 25 lat, ponieważ wiele firm stosuje dodatkowe opłaty dla młodszych kierowców.

Wypożyczalnia busów – podsumowanie

Warto bardzo dokładnie sprawdzić warunki umowy przygotowane przez wypożyczalnię busów. W ten sposób unikniemy potrącenia kar z kaucji za ich niedotrzymanie. Szczególną ostrożność należy zachować podczas wpłacania zadatków i zaliczek. Podczas wyjazdu w kilka osób, dobrze sprawdzi się niewielki bus 9-osobowy. Większy bus bezpieczniej jest wynajmować wraz z obsługą kierowcy.