Antwerpia – miasto Rubensa, mody i diamentów

Antwerpia jest miastem położonym nad rzeką Skaldą, niezmiennie zachwycającym turystów swoim urokiem. Pełna przepychu, wspaniałych widoków, okazałych siedzib banków, nie bez kozery jest zaliczana do najbogatszych i najważniejszych miast europejskich. Antwerpia kojarzona jest przede wszystkim z diamentami, modą i Rubensem. O jej sile przyciągania warto przekonać się na własnej skórze.

Najważniejsze zabytki Antwerpii

1. Katedra p.w. Najświętszej Marii Panny

Naszą podróż rozpoczynamy od Katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, która jest patronką Antwerpii. Świątynia ta budowana była przez prawie 200 lat. Katedra to połączenie różnych stylów, m. in. renesansowego, barokowego i rokoko. Zbudowana została z cegły i białego kamienia.

We wnętrzu kościoła ujrzymy wspaniałe dzieła sztuki, np. Madonnę z Dzieciątkiem, Matkę Bożą z Antwerpii, a także obrazy stworzone przez Rubensa – Podniesienie Krzyża,  Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Przepiękne witraże, bogato zdobiona ambona i tabernakulum w postaci Arki Przymierza dopełniają całości niezwykłej atmosfery tego miejsca. Miłośnicy sztuki i architektury sakralnej poczują się tu jak w raju.

2. Muzeum Rubensa w Antwerpii

Wychodząc z katedry, czujemy niedosyt. Dzieła Rubensa bardzo przypadły nam do gustu, dlatego postanowiliśmy zwiedzić muzeum tego wspaniałego renesansowego malarza. Rubens urodził się i tworzył właśnie w Antwerpii, dlatego często określa się ją mianem miasta Rubensa. Urokliwy ogród, niesamowite wnętrza i nadzwyczajna atmosfera oraz bliskość dzieł holenderskich mistrzów sprawiają, że muzeum to jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Antwerpii.

Uwielbiacie malarstwo Rubensa i Van Dycka? W takim razie warto zarezerwować sobie czas na podróż busem do Belgii, by ziścić swoje marzenia.

3. Grote Mark

Kolejnym miejscem na trasie naszej wędrówki jest Rynek Główny (Grote Mark), znajdujący się w samym sercu Antwerpii. Możemy tutaj podziwiać wspaniały ratusz (Stydhuis), zbudowany w renesansowym stylu, kamienice pochodzące z XVI wieku, a także fontannę z figurą przedstawiającą bohatera Antwerpii – Sylwiusza Brabo.

Diamentowa Antwerpia z modowym akcentem

Diamenty to jeden z najbardziej znanych symboli Antwerpii. W Antwerpii możemy odnaleźć wiele szlifierni, zakładów jubilerskich i sklepów z tymi klejnotami.

diamenty na czarnym tle

By najpełniej poznać historię antwerpskich diamentów, warto skorzystać z okazji i zwiedzić Muzeum Diamentów. Tam dowiemy się m.in. tego, jaką drogę  muszą przebyć, zanim zostaną sprzedane. W muzeum poznamy także metody ich wydobycia, obróbki itd.

Prócz diamentów także rynek mody wyróżnia Antwerpię na arenie międzynarodowej. To właśnie tutaj licznie przybywają styliści i inni entuzjaści mody. Głównym powodem zapewne jest fakt, że w Antwerpii znajduje się najsłynniejsza szkoła projektantów – Królewska Akademia.

Jeśli uwielbiacie modę, to możecie odwiedzić MoMu – czyli ModeMuseum Provincie Antwerpen. Na pewno nie będziecie zawiedzeni. W końcu bycie stolicą mody do czegoś zobowiązuje, a to właśnie Belgowie z Antwerpii wyznaczają nowe trendy. Najlepiej się o tym przekonać, decydując się na podróż do tego wspaniałego miasta.

Dlaczego warto przyjechać do Antwerpii?

Antwerpia potrafi wywrzeć ogromne wrażenie na zwiedzających. Często mówi się, że dopiero przyjeżdżając tu możemy się wyleczyć z klaustrofobii, w którą wpędzają nas inne belgijskie miasta Chcecie przekonać się na własnej skórze, czy to prawda? Rozważcie podróż busem do Belgii.

Antwerpia to nie tylko zabytki, ale wspaniała atmosfera, malownicze krajobrazy, moda i oczywiście diamenty. Może właśnie dlatego warto na własne oczy przekonać się, czy te szlachetne kamienie są najlepszym przyjacielem kobiety. Jedno jest pewne, w tym mieście nie będziecie się nudzić.