Bruksela w 48 godzin, czyli weekend w sercu Europy

Bruksela stanowi centrum życia kulturalnego, naukowego i gospodarczego Belgii. O tym, jak jest cenna na arenie międzynarodowej, może świadczyć fakt, że znajdują się tutaj siedziby NATO, czy Unii Europejskiej. Bruksela to także fantastyczne tętniące życiem miasto ze wspaniałymi zabytkami, przepyszną czekoladą, smacznym piwem i najlepszymi frytkami na świecie.

Co warto zobaczyć w Brukseli, mając do dyspozycji weekend?

Pierwszym miejscem do którego warto się udać w Brukseli, jest niewątpliwie Grand Place (Wielki Plac). Jego piękno możemy podziwiać przez całą dobę, jednak najlepiej prezentuje się popołudniem. Dużą rolę odgrywa tutaj zachodzące słońce, oświetlające strzeliste budynki swoimi promieniami. Wielki Plac to historyczne miejsce, jedno z najpiękniejszych w Belgii i całej Europie. Gotycki ratusz otoczony kamienicami i kręte, brukselskie uliczki stanowią wspaniały początek podróży po Brukseli.

Grand Place w Brukseli to również miejsce, gdzie są organizowane różnorodne imprezy kulturalne. Do jednej z nich, bardzo popularnej na świecie, zalicza się kwiatowy dywan. Wydarzenie to odbywa się w Brukseli co 2 lata, począwszy od 1986 roku. Dywan kwiatowy w Brukseli powstaje z ponad 650 tys. kwiatów i tworzy niesamowitą kompozycję, okraszoną do tego spektaklami typu światło i dźwięk.

Podczas spaceru Grand Place zapewne ujrzymy tłum turystów, a podążając za nim, odkryjemy jeden z najbardziej znanych symboli Brukseli – Manneken Pis, czyli siusiającego chłopca. Jeśli fortuna nam sprzyja, możemy ujrzeć go ubranego. To niecodzienne zjawisko staje się powoli tradycją, bowiem przyjeżdżający do Brukseli goście często w ramach upominku ofiarowują fatałaszek temu sympatycznemu, brukselskiemu chłopcu. Zdobił go już między innymi tradycyjny strój krakowski.

Ostatnim celem naszej podróży po Brukseli będą świątynie. Pierwsza z nich to Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule. Katedra św. Michała i św. Guduli jest wspaniałą, monumentalną budowlą zaprojektowaną w stylu gotyckim. We wnętrzu świątyni możemy obejrzeć dzieła rzeźbiarzy barokowych, m. in. posągi apostołów, a także witraże z przepięknymi, żywymi kolorami.

Kolejną świątynią, jedną z najstarszych w Brukseli, jest Notre-Dame de la Chapelle. Katedra ta to miejsce spoczynku ważny osobistości i artystów. Każdego roku w sierpniu odbywa się tutaj brukselski festiwal muzyki organowej.

Jeśli chcecie poznać bliżej Brukselę, zobaczyć wspaniały dywan kwiatowy, słynnego Manneken Pis, wystarczy naprawdę niewiele: grupa przyjaciół i dobry transport – komfortowe i bezpieczne busy do Belgii.

Czekolada, piwo i koronki

Zwiedzając Brukselę, praktycznie wszędzie natkniemy się na cukiernie. I wcale nie powinno nas to dziwić, bowiem stolica Belgii słynie ze wspaniałych, jedynych w swoim rodzaju czekoladowych wyrobów. Liczne brukselskie sklepiki oferują oryginalne w smaku i kształcie pralinki. Bruksela to także miasto, słynące z pijalni czekolady. Tych wspaniałych smakołyków możemy skosztować np. w sklepach Wittamera, Marcoliniego, czy w La Maison des Maitres Chocolatiers.

czekolada i czekoladowe serce

Bruksela słynie nie tylko z wyśmienitych czekolad. Ten kraj ten to również mekką piwoszy. Złocisty trunek cieszy się tu dużą popularnością. Do produkcji piw używane są aż cztery różne metody fermentacji. Dlatego chyba nikogo nie zdziwi, że ulubiony napój Belgów reprezentują piwa ze światowej czołówki. W Brukseli warto skosztować go  m.in. w  Moeder Lambic, Bresserie de la Senne, czy Delrium Cafe.

Po wypiciu orzeźwiającego, brukselskiego piwa możemy odwiedzić sklepy z przepięknymi, oryginalnymi koronkami. Te ręcznie tworzone cuda z białych lnianych nici są znane już od czasów renesansu i uchodzą za towar luksusowy. Brukselskie koronki to przede wszystkim kunsztowne wykonanie i niesamowita delikatność, dlatego warto zwrócić uwagę na zbyt niską cenę, by nie dać się oszukać marnym podróbkom!

Macie ochotę skosztować wspaniałych belgijskich czekoladek? A może wolicie spróbować brukselskiego piwa? Niezależnie od pobudek, warto wybrać się w podróż, wystarczy jedynie zarezerwować termin (nie będziemy oryginalni i proponujemy okres wakacyjny) i wynająć busa, a potem w pełni korzystać z wolnego!

Jaki środek transportu będzie najlepszą opcją?

Wyłącznie od nas zależy, jaki środek transportu wybierzemy. Jeśli chodzi o podróż samolotem, to bilety można zakupić za całkiem przyzwoitą cenę. Podobnie jest z połączeniami pociągowymi. Jednak jeśli mamy jakieś ale, to warto skorzystać z oferty przewozu osób.

Dla tych więc, którzy nie lubią, nie chcą lub boją się latać samolotem, mamy dobrą alternatywę – wynajem busa do Belgii. Podróż się wydłuży, co nie stanowi jednak tak dużego problemu, bowiem umili nam ją m.in. sprzęt audiowizualny, klimatyzacja, a także miła obsługa.