Najpiękniejsze miasta Holandii, czyli 6 miejsc, które warto zwiedzić – część II

Holandia to wspaniały kraj, kuszący niezwykłą tradycją, otwartością, przepięknymi widokami. Posiada w sobie magię, która każdego roku przyciąga tłumy turystów. Co jest jej sekretem? Z pewnością sam fakt, że możemy znaleźć tu wszystko, czego potrzebujemy do wypoczynku: zarówno ciszę i spokój, jak też kwitnące życie nocne. Dlatego wyruszcie dziś z nami w kolejną podróż do najpiękniejszych miast Holandii.

Rotterdam – niezwykłe miasto świata

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej popularnych miast Holandii, które swym urokiem urzekło już miliony turystów, jest Rotterdam. Znany jest z szybkiego tempa życia, pełen nowoczesnych budowli, ciągłego ruchu i dynamizmu. O tym, jak bardzo jest ceniony, może świadczyć fakt, że dziennik New York Times oraz przewodnik Rough Guides przyznały Rotterdamowi tytuł jednego z 10 najbardziej niezwykłych miast świata 2014 roku.

Jedną z największych atrakcji, którą trzeba koniecznie odwiedzić w Rotterdamie, jest  Erasmusbrug (Erasmus Bridge). To ikona Rotterdamu i najbardziej znany most w Holandii, o długości ponad 800 metrów, spinający północną i południową część miasta. Często wykorzystuje się go jako tło w wielu filmach. Jeśli lubicie Tour de France, to powinniście koniecznie zobaczyć to miejsce, bo właśnie z Erasmusbrugu w 2010 startowali kolarze.

Podczas zwiedzania Rotterdamu warto obejrzeć również Kubuswoningen, intrygujące domy – kostki projektu architekta Pieta Bloma. które stanowią swoistą reklamę Rotterdamu oraz samej Holandii.

W Rotterdamie możemy zwiedzić jeszcze wiele wspaniałych budowli i miejsc, do których z pewnością należą: Dworzec Kolejowy (Rotterdam Centraal Station), wieża widokową (Rotterdam Centraal Station), największy port morski w Europie (Haven van Rotterdam), ogród zoologiczny słynący z morskich ssaków (Diergaarde Blijdorp), a także wiele, wiele innych.

Haga – pokazuje swoje mroczne oblicze

Następnym miastem na naszej liście miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w Holandii, jest Haga. Zazwyczaj kojarzy się ją z dyplomacją, drogimi garniturami, siedzibą rządu i parlamentu. Haga to także miejsce, w którym mieszka król Holandii, Wilhelm Aleksander.

bowoczesna architektura Hagi

Wielu z was może uznać, że Haga jest miejscem turystycznie mało interesującym, ale nie jest to do końca prawda. Miasto to posiada swoją intrygującą, mroczną twarz – owiane tajemnicą miejsca z ponurą historią w tle mogą pokazać nam zupełnie inny, fascynujący obraz Hagi.

Jeśli lubicie się bać, to warto zwiedzić dzielnicę Hoftkwartier, gdzie można usłyszeć  mrożące krew w żyłach historie, związane ze skrytobójcami, intrygami arystokracji, czy władcami kraju. Równie interesującym miejscem, wywołującymi gęsią skórkę są kościół Nieuwe Kerk i park Huygens.

Gdy nie interesują was historie o duchach, zabójstwach i tajemnicach, zawsze możecie zwiedzić park miniatur Madurodam, zwany Holandią w miniaturze, Binnenhof, będący siedzibą rządu i parlamentu, czy obejrzeć muzeum stylowych aut (Louwman Museum The Hague).

Delft – ojczyzna Johannesa Vermeera

Delft znajduje się na ostatnim miejscu na naszej liście najpiękniejszych holenderskich miast, które warto zwiedzić. Miasto kojarzone jest z wyrobami ceramicznymi,  cenionymi i znanymi na całym świecie. Wyroby te miały zastępować chińską porcelanę w czasach, kiedy jej cena była bardzo wysoka.

Wielu z was zapewne kojarzy Johanessa Vermeera, znanego malarza, który urodził się w Delft i tu tworzył. Do jego znanych dzieł można zaliczyć Mleczarkę, czy Widok z Delft. Na podstawie jednego z jego obrazów – Dziewczyna z perłą – powstał niesamowity film, w których zagrały takie sławy jak Colin Firth i Scarlett Johansson.

Delft to miasto ze średniowiecznym klimatem i wielowiekową historią.  Zabytkowe centrum jest świetnym miejscem do spacerowania i pretekstem do podziwiania pięknej architektury. Urocze pejzaże, kolorowe kamieniczki i mostki nadają mu romantyczny charakter.

Czym w podróż do Holandii – przewóz osób, samolot, własne auto?

Zawsze mamy kilka opcji i tylko od nas zależy, którą wybierzemy. Należy pamiętać, że wielu z nas po prostu boi się latać samolotem, dlatego podróż busem do Holandii będzie najlepszym rozwiązaniem. Do samolotu możemy wziąć ograniczoną liczbę bagaży, zaś w przypadku przewozu osób busem ograniczenia bagażowe są minimalne.

Wiele ludzi woli wynajem busów, bo pomimo, że podróż taka trwa dłużej niż samolotowa, to jej warunki są o wiele bardziej komfortowe. Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, decydując się na podróż, to fakt, że cena wbrew pozorom ma znaczenie, a wynajęcie busa do Holandii należy do jednej z najtańszych opcji.