Wynajem busów i autokarów na wycieczki szkolne

Wiele firm przewozowych oraz wypożyczalni wprowadza do swoich ofert wynajem busów na wycieczki szkolne. Jak wybrać bus lub autokar idealnie dopasowany do potrzeb najmłodszych pasażerów?

Wynajem busów i autokarów na wycieczki szkolne

Wynajem busów i większych autokarów na wycieczki szkolne stanowi uzupełnienie podstawowych ofert firm, które na co dzień realizują regularne przewozy osób. Przewoźnicy starają się uzupełniać kursy na wybranych trasach lokalnych, ogólnokrajowych i międzynarodowych o usługi dedykowane konkretnym klientom. Busy, wraz z obsługą kierowcy, bardzo często wynajmowane są na różnego typu wyjazdy firmowe (konferencje, szkolenia, imprezy integracyjne i motywacyjne) oraz prywatne (wesela, komunie, chrzty, jubileusze). Obsługa przewozów turystycznych i szkolnych pozwala urozmaicić ofertę i zdobyć dodatkowych klientów.

Wycieczki szkolne często obsługuje również wypożyczalnia busów. Placówki edukacyjne najczęściej wybierają busy mieszczące ponad 20 osób. W przypadku niektórych klasowych wycieczek, ekonomicznym rozwiązaniem jest np. 23-osobowy bus w miejsce dużego autokaru turystycznego, ponieważ nie wszystkie dzieci decydują się na wyjazd. Tego typu samochody bardzo często wybierane są, gdy klasy wyjeżdżają ze swoją wychowawczynią do kina, teatru, muzeum czy pobliskiego ogrodu zoologicznego. Wycieczki krajoznawcze do ciekawych zakątków turystycznych szkoły najczęściej organizują dla kilku klas i wtedy decydują się na wynajem większego autokaru.

Sprawdź stan techniczny pojazdów

Organizatorzy wycieczek szkolnych i przedszkolnych najczęściej poszukują ofert wśród lokalnych firm, które na co dzień zapewniają przewóz osób na regularnych trasach. Niejednokrotnie nauczyciele zwracają się do przewoźników dowożących dzieci do szkoły (na podstawie umów z urzędami miast lub gmin). Takie firmy są sprawdzone, kierowcy mają doświadczenie w przewozie dzieci, dbają o ich bezpieczeństwo, a pojazdy są dostosowane do potrzeb najmłodszych pasażerów.

W przypadku dalszych wycieczek (np. w góry czy nad Morze Bałtyckie), szkoły mogą wybrać nowoczesne autokary obsługujące na co dzień przewozy międzynarodowe. Takie pojazdy są nowoczesne i bardzo komfortowe, zapewniają wysokie bezpieczeństwo na drodze (autokary posiadają systemy wspomagania jazdy, kamery cofania itp., które zapewniają wygodne prowadzenie niezależnie od warunków atmosferycznych).

Wynajęcie busa w praktyce

Wynajem busów na wycieczki szkolne wymaga dobrania pojazdów utrzymanych w idealnym stanie technicznym. Ważne jest, aby samochód lub autokar przechodził regularne kontrole techniczne, posiadał sprawne hamulce, odpowiedni poziom ciśnienia w oponach, ustawioną geometrię kół, sprawne części.

Zgodnie z polskimi przepisami, organizator wycieczki szkolnej może wezwać na miejsce odjazdu patrol policji drogowej. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny busa, działanie oświetlenia i innych układów niezbędnych do bezpiecznego podróżowania. Policja wykona również badanie trzeźwości kierowcy.

Komfort jazdy busem

Przewóz dzieci (przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych) wymaga zapewnienia pełnego bezpieczeństwa i najwyższego komfortu jazdy. Zimą niezbędne jest sprawne ogrzewanie, latem przydatna będzie wydajna klimatyzacja. Najlepiej, gdy przy fotelach znajdują się specjalne pasy bezpieczeństwa. Ważny jest także mikrofon i dobre nagłośnienie, aby nauczyciel mógł wygodnie wygłaszać komunikaty do dzieci, opowiadać im o miejscu, które mają odwiedzić czy prosić o zachowanie spokoju.

Ważne jest, aby firma oferująca wynajem busów dla szkół nie naliczała opłaty za przejechane kilometry, ale ustaliła całkowitą stawkę za obsługę wycieczki. Podczas wyjazdów szkolnych konieczne mogą okazać się dłuższe postoje i przerwy, podczas których dzieci odpoczną, wybiorą się na obiad wspólnie z opiekunem czy będą mogły pooddychać świeżym powietrzem. Dobrze, gdy kierowca jest cierpliwy i przyjazny dla dzieci oraz idealnie znana trasę do przejechania.

Wycieczka szkolna a podróżowanie busem

Wynajem busów i autokarów na wycieczki szkolne to usługa dostępna w ofertach wielu przewoźników oraz wypożyczalni. Wyjazdy muszą być bezpieczne, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu (o przegląd można poprosić policję) i wybranie samochodu, który zapewni najmłodszym właściwy komfort podczas podróży.